Jak vybrat golfovou wedge

S wedge se hraje přibližně čtvrtina všech úderů na hřišti. Můžete s ní vytvořit šanci na birdie, nebo zachránit PAR. Jak tedy vybrat tu správnou? To si ukážeme v tomto článku.

Typy holí wedge

Pitching wedge (PW)

Nejpoužívanější wedge, která je pojmenována po pitchování, což je příhra na green přes překážku. Loft je běžně mezi 44 a 48 stupni. Používá se na delší příhry na green i na delší chipy.

Gap wedge (GW)

Gap je v překladu mezera a tomu odpovídá i použití hole. Vyplňuje mezeru mezi pitching a sand wedge. Bývá pojmenována i jako utility wedge (UW) nebo attack wedge (AW). Loft je mezi 50 a 53 stupni. Gap wedge se moc nevídá a základní sety želez jí většinou ani neobsahují.

Sand wedge (SW)

Jak už název napovídá, je určená k vyhrávání míčku z písku. Loft 54 až 58 stupňů dokáže míček dostat dostatečně do vzduchu na to, aby se dostal i z hlubokého bunkeru. Bývá běžně součástí sady želez a je hojně používána i pro krátké příhry na green. Díky svému velkému loftu míček dostane velkou zpětnou rotaci a na greenu se po dopadu snadno zastaví.

Lob wedge (LW)

Jedná se o nejnovější styl wedge. S loftem 60-64 stupňů vytváří vysokou ránu s vysokým brzdným efektem. Používá se na krátké příhry a v bunkeru.

Loft

Čím větší loft, tím vyšší a kratší rána a míček dostane větší zpětnou rotaci, která ho rychleji zastaví. Profíci nosí minimálně 3 wedge v krátkých rozestupech úhlů loftů tak, aby měli výběr při použití při různých typech příher na green.

Bounce

Bounce je úhel mezi spodní hranou líce hole a místem, kde se hůl skutečně dotýká země. Bounce slouží k tomu, aby se spodní hrana líce hole nezaryla do písku, nebo trávy, moc brzy a hůl se tak nezpomalila ještě před úderem do míčku.

Sand wedge bounce
Sand wedge bounce

Malý bounce úhel

Řadí se sem hole s bounce úhlem 4-6°. Je vhodný pro hráče, kteří nejdou moc do písku/hlíny a jen se holí po povrchu otřou. Dále jsou vhodné do těžkého hrubého písku, nebo do velmi jemného.

Střední úhel

7-10° – univerzální pro široké použití.

Velký úhel

Více než 10°. Vhodný pro ty, kteří jsou při úderu hodně do země a vykopávají velké drny. Vhodné i na měkké a nekvalitní povrchy. Do písku se hodí na hluboký jemný písek.

Shafty

Téměř všechny wedge jsou s ocelovými shafty i když jsou součástí grafitového setu. Výjimky se samozřejmě najdou, většinou v dámských setech.

Jak tedy vybrat

Základem jsou pitching a sand wedge. Ty jsou součástí většiny setů a plně dostačují mnoha golfistům. Bounce vybírejte podle svého stylu hry, který má každý jiný. Střední je univerzální volbou, kterou nic nezkazíte.

Skvělou holí pro příhry i do písku je wedge s loftem 56° a bounce 10-12. Je ideální pro začínající a rekreační hráče, kteří chtějí univerzální hůl pro krátkou hru.

Zajímavé golfové wedge s aktuálními cenami

Zajímavé golfové wedge

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *