Jak hrát hru čtyřmi míči – Four ball

Hra čtyřmi míči, anglicky “Four ball” je týmová hra, kde dva hráči hrají společně, každý hraje svým míčkem a lepší skóre se použije jako skóre týmu.

Four ball se hraje typicky ve dvou týmech po dvou hráčích, tedy čtyři hráči se čtyřmi míčky. Odtud také pochází název hry. Hraje se většinou na jamky, ale může se hrát i na rány.

Four ball a profesionální golf

Jamková hra čtyřmi míči se hraje například na největších mezinárodních turnajích Ryder Cup, Presidents Cup a Solheim Cup. Na těchto turnajích se hraje společně s Foursome a singly.

Příklad hry

Oba hráči v týmu hrají svoje míčky dokud nepadnou do jamky, pak porovnají své skóre a použijí to lepší. Pokud hráč A zahraje 4 rány a hráč B zahraje 6 ran, tým si počítá pouze 4 rány. Toto skóre pak používá proti druhému týmu, ať už na výhru jednotlivé jamky, nebo ho počítá do celkového skóre.

Four ball se samozřejmě může hrát i ve dvou hráčích proti hřišti, tedy na nejlepší celkový výsledek.

Jeden z hráčů týmu nemusí ani dokončit jamku, pokud je jasné, že druhý hráč týmu bude mít menší počet ran. Pamatujte ale, že nic není jisté, dokud není míč v jamce, proto míč zvedněte až bude druhý míč v jamce.

Handicapy ve hře čtyřmi míči

V jamkové hře se od handicapu všech hráčů odečte handicap hráče s nejnižším handicapem. Ten pak hraje s nulovým handicapem, ostatní hrají s handicapem odpovídajícím rozdílu handicapů.

Ve hře na rány si můžou odečítat muži 90% jejich handicapu, ženy 95%.

Závěr

Hra čtyřmi míči je určená pro hráče podobných herních schopností. Zde se nejlépe uplatní výhoda lepšího míčku. Navíc je přesně jasné, jak na tom je skóre, protože všichni hráči hrají na stajný počet ran. Začátečník s profesionálem si hru také můžou zahrát, ale musí si počítat handicapy, což může být spíše otravné. Pro ně pak může být lepší hrát například Scramble, kdy může horší hráč velmi pomoci lepšímu.

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *