Jak vybrat golfový bag

Jedna z mála nevýhod na golfu je to, že si musíte při hře nosit/vozit veškeré vybavení s sebou. A to dohromady váží celkem dost. Proto je výběr správného bagu záležitostí, která sice přímo nevylepší vaši hru, ale nepřímo vaši hru ovlivňuje. Například když si musíte celou hru odnosit vybavení v nevhodném bagu, rychleji se unavíte a to se podepíše i na vaší hře.

Golfových bagů je na trhu široká škála. Různé ceny, vlastnosti, otvory, kapsy, jak se v tom vlastně vyznat? Základní je určit si jaký typ bagu vlastně potřebujeme.

Typy golfových bagů

Golfové bagy se podle použití rozdělují na 5 základních kategorií:

Pencil bag / carry bag

Pencil bag

Pencil bagy jsou velmi lehké a kompaktní. Svými rozměry se hodí především pro tréningové účely, kdy si do bagu dáte jen pár holí a vyrazíte na driving a cvičiště. Pencil bag pak můžete jednoduše vzít přes rameno a vyrazit trénovat.

Stand bagy

Stand bag

Stand bagy jsou větší než pencil bagy, ale mají pořád nízkou hmotnost – v jednotkách kilogramů. Stand bagy jsou určeny k nošení a proto mají popruhy. Také jsou vybaveny nožičkami, které se automaticky vysunou pří naklonění bagu dopředu. Bag pak stojí šikmo jako na obrázku. Stand bagy lze ale vozit i na vozíku.

Cart bagy

Cart bag

Cart bagy jsou určeny na vozík. Jsou větší a těžší než stand bagy, protože je golfista nemusí nosit na zádech. Pro krátké přenosy mají jednoduchý popruh přes rameno.

Cart bagy nabízí nejvíce místa pro hole i vybavení. Nevýhodou je, že bez vozíku se s nimi dá chodit jen krátká vzdálenost.

Tour bagy

Tour bag

Tour bagy jsou určené pro profesionální hráče, kteří mají svého caddyho. Poskytují hodně prostoru pro veškeré vybavení, které profesionální hráč při hře potřebuje. Jsou ale velmi velké a těžké, proto nejsou doporučeny pro hráče, kteří si chtějí bag sami nosit.

Travel bagy

Travel bag

Travel bagy jsou určené pro cestování. Nabízí zvýšenou ochranu holí a třeba i kolečka pro lepší převoz. Hodí se pro cestování leteckou dopravou, kdy je důležité, aby byly hole dobře chráněné proti špatnému zacházení. Některé bagy jsou proto kompletně skořepinové a nejsou tak náchylné k deformaci.

Váha bagu

Při výběru bagu je potřeba počítat s váhou bagu. Pokud budete bag často nosit, pořiďte si lehký pencil, nebo stand bag. Pokud váhu neřešíte, nebo potřebujete hodně místa na věci, můžete si pořídit těžší cart, nebo tour bag.

Počet kapes

Počet kapes bagu se liší podle typu, výrobce, velikosti a dalších. Pencil bagy mají klidně i jednu kapsu, stand, cart a tour bagy pak disponují různými kapsami na pití, deštník, tréningové pomůcky, míčky a jiné potřeby. Zvažte kolik kapes potřebujete a podle toho si vybírejte. Je dobré mít odděleně míčky, týčka/vypichovátka, rukavice, pití a oblečení. Doporučuji tak mít alespoň 5 kapes.

Počet komor

Golfový bag - komory

Bagy se liší i v počtu komor od 1 do 14. Komory oddělí hole, mezi kterými pak dochází k menšímu kontaktu. Více komor znamená větší a těžší bag, ale uložení v bagu je šetrnější k holím a gripům. Dávejte ale pozor, zda jsou komory oddělené po celé délce, nebo jen nahoře. Pokud by nebyly oddělené po celé délce, celé dělení postrádá z velké části smysl.

Větší počet komor je samozřejmě lepší, ale výběr je záležitostí preferencí. Osobně doporučují minimálně 7 komor.

Zajímavé golfové bagy s aktuálními cenami

Zajímavé golfové bagy

 

Fotografie: Graf Foto

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *