Co znamená hrát na “lay up”?

Hra na “lay up” je označení pro konzervativní ránu určenou pro vylepšení pozice míčku pro další ránu a vyhnutí se problémům.

Na lay up se hraje v případě, kdy si není golfista jistý, že další ranou zasáhne green. Proto radši zvolí ránu, kterou se dostane blíž k jamce a do lepší pozice, odkud si pak bude jistější.

Modelové situace

Hráč leží 150 metrů od jamky, ale musí hrát přes vodu, která je hned před greenem a hrozí, že míček nedoletí na green a spadne do vody. Proto golfista zahraje kratší ránu třeba jen 100 metrů před vodní překážku, odkud už bude mít jen 50 metrů k jamce a větší jistotu. V tom případě hrál na lay up.

V jiném případě míček leží ve vysoké trávě, odkud se bude špatně hrát až na green. Golfista tedy zahraje krátkou ránu, kterou se pouze vyhraje na fairway a v tu chvíli hraje na lay up.

Kdy hrát na lay up?

Hra na lay up je věcí strategie a aktuální situace. Pokud si golfista není jistý, že ránu zvládne a míček skončí tam kde má, je vždy lepší hrát na lay up. Případná ztráta při nepovedené ráně totiž bude daleko větší, než potenciální zisk. Navíc z lay up pozice máte většinou malou vzdálenost a dobrý úhel a díky tomu velkou šanci zahrát blízko k jamce.

Layup se také může hledat jako lejup, lej up, lejap, nebo lej ap. Správným výrazem je ale lay up, který se čte jako “lej ap”.

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *