Návody

Jak vybrat golfové shafty pro hole

Vybrat správný golfový shaft je opomíjenou, ale velmi důležitou součástí výběru golfových holí. Shaft přenáší sílu a švih z vašich rukou na hlavu hole. Jeho ohebnost, váha, odolnost a další vlastnosti jsou tedy velmi důležité. Pojďme se podívat, jak shaft vybrat.

Typy golfových shaftů

Základní dělení shaftů je na ocelové a grafitové. S nejnovějšími technologiemi pak přichází shafty z více materiálů – kompozity titanu, uhlíku a dalších látek.

Ocelové shafty

Ocelové shafty jsou silné a odolné. Také jsou nejlevnější. Ocelové shafty se při švihu nekroutí a neohýbají (respektive ano, ale tak málo, že to nelze poznat), jako grafitové shafty. Díky tomu jsou určené především pro zvýšení přesnosti na úkor vzdálenosti. Ocelové shafty tedy vyžadují vyšší švihovou rychlost a jsou tedy vhodné spíše pro muže s rychlým švihem.

Ocelové shafty se dnes používají pro železa, wedge a puttery.

Odstupňovaný shaft

Odstupňovaný golfový shaft

Používaný většinou výrobců. Zužuje se postupně ve stupních od gripu (nejtlustší) k hlavě hole (nejtenší). Zajišťuje konstantní tuhost všech vyrobených shaftů a všech shaftů v bagu.

Rovný shaft

Rovný ocelový shaft

Rovný shaft se zužuje od gripu k hlavě rovnoměrně. U rovných shaftů lze elektronicky kontrolovat jejich tuhost. Také se vyrábějí v tuhostech odstupňovaných po půlkách, takže lze lépe vybrat při fittingu potřebnou tuhost. Podle výrobců technologie rovného shaftu poskytuje vyšší přesnost.

Grafitové shafty

Grafitový shaft

Grafitové shafty jsou dražší, než ocelové. Díky své nízké váze s nimi vyvinete vyšší švihovou rychlost, ale za cenu horší přesnosti v důsledku ohýbání a kroucení.

Grafitové shafty se používají pro dlouhé hole jako jsou drivery, dřeva a hybridy, protože díky své váze mohou být delší při stejných vlastnostech. Delší shaft poskytuje vyšší rychlost hlavy, míčku a tím pádem delší odpaly. Grafitové shafty pro železa se hodí pro hráče s nižší švihovou rychlostí, ženy, děti a seniory, který díky nim vyvinou větší rychlost při švihu.

Váha se pohybuje kolem 50-80 gramů, oproti minimálně 120 gramům u ocelových shaftů. Grafitové shafty také pohlcují více vibrace a špatné údery, což je vhodné i pro hráče po zranění, nebo jinak citlivé.

Velkou nevýhodou je jejich citlivost na nárazy, proto používejte dlouhé headcovery, které ochrání shafty před kontaktem s hlavou ostatních holí. Grafitové shafty se totiž rychle oprýskají, což negativně ovlivňuje jejich vlastnosti.

Kompozitové shafty

Kompozitový golfový shaft

Kompozitové shafty kombinují ocel, grafit a další materiály k dosažení ideálního průniku dobrých vlastností obou materiálů a potlačení negativních.

Používají se například ocelové shafty s grafitovou špičkou, která tlumí vibrace a zároveň lehce švihne míček, čímž mu udělí vyšší rychlost

Titanové a nanomateriály

V poslední době se vývoj zaměřuje také na použití titanu a nanomateriálů. Vývoj je velmi různorodý a složení výrobním tajemstvím. V podstatě jde ale o to snížit váhu při zachování přesnosti. Zvlášť u nanomateriálů se díky obrovské pevnosti dostáváme na velmi nízké váhy.

Ohebnost/pružnost – Flex

Ohebnost či pružnost shaftu určuje anglický termín Flex. Jelikož se používá i u nás, budeme používat termín Flex i v tomto textu.

Ohebnost je nejdůležitější faktor u shaftů a ovlivňuje vzdálenost i přesnost. Každý shaft se během švihu působením síly ohýbá, ocelové málo, grafitové hodně. Zkuste si vzít do ruky hůl s grafitovým shaftem a zamávat s ním. Uvidíte jak moc se při nápřahu ohýbá. Na obrázku níže můžete vidět ohyb grafitového shaftu driveru při nápřahu a po úderu. Shaft se viditelně ohýbá, po úderu dokonce dvakrát.

Ohyb grafitového shaftu při nápřahu

Hráči s velmi rychlým švihem potřebují méně ohebné hole, než hráči s pomalým švihem. Flex se značí následovně: Extra Stiff (XS), Stiff(S), Firm(F), Regular(R), Senior(S), Amateur(A) and Ladies(L). Přičemž XS je nejtužší.

Čím méně ohybu shaftu při nápřahu, tím více kontroly nad úderem máte. Málo tuhé hole jsou vhodné pro začátečníky a hráče s pomalým švihem. Průměrná švihová rychlost začátečníka je kolem 100 km/h, u velkých ranařů je to průměrně 160 km/h.

Závěrem

Výběr shaftu podle pocitu můžete udělat v začátcích. Tam nic moc nezkazíte. Až se naučíte dořže hrát, zajděte si na custom fitting. Mají ho v každém větším městě a za pár stovek vám sestaví kompletní analýzu švihu včetně doporučení. Pokud si navíc vyberete i hole, custom fitting budete mít většinou zdarma. Hole na míru velmi zlepší vaši hru.

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *