Jak začít hrát golf

Chcete začít hrát golf? Gratuluji ke skvělé volbě. Pojďme se podívat jak začít.

Výběr golfového hřiště

Najděte si golfové hřiště poblíž vás. Pokud o žádném nevíte, pomůže vám Mapa golfových hřišť v ČR. Zpočátku vás nemusí trápit, jak hřiště vypadá, začínat totiž budete na tréninkových plochách, kterým se říká driving range. Tam jsou krytá nebo nekrytá odpaliště s rohožkou, která simuluje trávu. Před ní je spoustu místa, kam nikdo nesmí, takže nemůže nikdo přijít k újmě.

Ideálně si po výběru hřiště zavolejte na recepci, nebo osobně a zeptejte se, jaké jsou možnosti pro začátečníky.

Půjčení golfových holí

Nemusíte si hned kupovat golfové hole. Na recepci si můžete hůl zapůjčit za drobný poplatek, většinou okolo 50 Kč. Pro začátek vám bude stačit jedna hůl. Nejuniverzálnější bývá železo 7 nebo 8.

Dejte pozor na správný výběr strany. Většina golfistů hraje na pravou stranu a většinou je možné se orientovat podle toho, zda jste praváci, nebo leváci. Praváci hrají napravo a leváci nalevo. To ale nemusí vždy platit, je lepší si to vyzkoušet, nebo může pomoci jak držíte hokejku. Postavte se bokem ke směru, kterým chcete hrát a zkuste se napřáhnout za sebe a švihnout směrem dopředu. Na jakou stranu vám to přijde příjemnější, na tu budete hrát.

Pokud už jste golf zkoušeli, baví vás a chcete se mu začít více věnovat, můžete se podívat Jak vybrat první golfové hole pro začátečníka.

Běžte s někým, kdo už hrát umí, nebo s trenérem

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo hraje, zkuste ho poprosit, jestli by vám neukázal základy. Pokud nikoho takového neznáte, zvažte služby trenéra. Můžete se dohodnout i ve více lidech a na trenéra se složit. Na recepci vám určitě předají kontakt na trenéra.

Velmi doporučuji, abyste šli poprvé s někým, kdo vám ukáže jak hůl držet, jak se k míčku postavit a podobně. Pokud začnete sami, snadno si vybudujete špatný návyk, který se pak budete obtížně odnaučovat. Nemusíte platit trenéra na každý trénink, ale jednou za 2-3 tréninky by na vás měl někdo dohlédnout a opravit vám největší chyby.

Cena za lekci začíná okolo 250 korun na půl hodiny a ideální délka je hodina. Můžete ale částku rozdělit mezi více osob. Trenérům je většinou jedno, zda koukají na jednoho, nebo 4 hráče. Občas za to mají malý příplatek, ale i tak se to vyplatí.

Skupinové kurzy

Některá hřiště nabízejí skupinové kurzy, které se platí přímo, nebo jsou v rámci nového členství v klubu. Pro začátečníky jsou určitě výhodné a u některých se na konci dá složit i osvědčení pro hru na hřišti.

Osvědčení pro hru na hřišti, dříve Zelená karta

Osvědčení pro hru na hřišti je potřeba pro to, aby vás pustili hrát na hřiště. Osvědčení získáte prokázáním znalosti pravidel, etikety a herní dovednosti. Nemusíte se ale bát, není to žádná “maturita”, nikdo vás drtit nebude, ale musíte mít alespoň povědomí, jak se na hřišti chovat a umět alespoň trochu hrát.

Osvědčení získáte na kurzech, nebo od trenéra po prokázání znalostí a dovedností. V rámci skupinových kurzů může být zdarma, trenéři ho mají většinou za poplatek.

S osvědčením zároveň získáte golfový handicap s hodnotou 54. Ten si pak můžete postupně zlepšovat (snižovat). Nejlepší amatérští hráči mají handicap záporný. Více v článku Co je golfový handicap

Privátní, neveřejné a veřejné hřiště

Golfová hřiště se dělí na veřejná a neveřejná. Na veřejných může hrát kdokoli, na neveřejných jen po získání osvědčení pro hru (Zelená karta). Tím se ale moc nemusíte trápit, protože dokud se nenaučíte na driving range alespoň trochu odpalovat míček, chodit na hřiště nemá smysl, protože by to bylo spíše utrpení a mohlo by vám to hru znechutit.

Některá hřiště pak mají další podmínky, například lepší handicap, klubové členství, privátní členství. Těch je ale jen pár a na naší mapě golfových hřišť ani nejsou. Tedy kromě Albatrossu mezi Prahou a Berounem. Ten je velmi technicky náročný a pro začátečníky vyloženě nevhodný, proto má omezení na handicap 45 a lepší.

Na kolik to vyjde

Začít s golfem se dá i za 5 tisíc, napsal jsem na to i článek Začít s golfem za 5 tisíc? Jde to!. Hodně záleží na lokalitě a hřišti, kde začínáte, jak vám to půjde a jak moc vážně to s golfem myslíte. Golf už ale dávno není sport jen pro boháče. V porovnání s některými jinými sporty může být i “levný”.

Závěr

Golf je skvělá hra, kterou si rychle oblíbíte. Nezačínejte ale sami, ať si zbytečně nevybudujte špatné návyky. Pár hodin s trenérem nebo zkušenějším golfistou vám dá ten správný základ.

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *