Rychlost golfového míčku a hlavy hole

Jaká je rychlost golfového míčku a jaké dosahuje maximální rychlosti? Sám v tom mám občas guláš, takže se pojďme podívat, jak to s těmi rychlostmi vlastně je.

Rychlost míčku ≠ rychlost švihu

Rychlost míčku je vyšší, než rychlost hlavy hole. Je to dáno tím, že míček se při úderu deformuje a díky tomu od hole odskočí a tím dosáhne vyšší rychlosti, než samotná hlava hole, která se navíc úderem zpomalí.

Guinessova kniha rekordů

Oficiálně nejrychlejší zaznamenaný míček je z roku 2013 a letěl rychlostí 349.38 km/h. (zdroj).

Mistrovství světa v dlouhých odpalech

Nejdelší rány mají počáteční rychlost míčku kolem 330-340 km/h a rychlost hlavy hole je 220-230 km/h. (záznam mistrovství z roku 2013) Míček je tedy téměř o polovinu rychlejší, než hlava hole v okamžiku úderu. Dobře to jde vidět na tomto slow motion videu od firmy Titleist.

Na videu jde vidět i deformace míčku při různých rychlostech. Doporučuji shlédnout video celé, zajímavých zpomalených záběrů i záznamů z testování je tam dost.

Průměr rychlosti míčku u profesionálů a amatérů

Na PGA je průměrná rychlost odpalů 270 km/h a průměrná rychlost hlavy hole je 182 km/h. U žen na PGA je to 225/151 km/h. Amatéři pak pálí průměrně 214 km/h. Více zajímavých informací najdete v této statistice rychlostí, ze které jsem čerpal.

Rychlost na úkor přesnosti

S rychlostí odpalu klesá přesnost. To je dané a nelze to změnit, ani popřít. Na mistrovství světa pálí daleko, ale většinou míčků se ani netrefí do vymezené plochy. Proto se dnes snižuje rychlost odpalů a zvyšuje přesnost.

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *