Průměrná délka jamky podle PARu

Ne vždy se PAR jamky řídí její délkou, to v podstatě platí jen u 3 PARů. Důležitou roli ale hraje. Kolik je tedy průměrná vzdálenost podle PARu jamky?

Na golfových hřištích najdete nejčastěji jamky s PARem 3-5. Některá hřiště ale nabízí vyžití i pro velké ranaře a mají jamky s PARem 6 a 7. Ty pak můžou mít délku i přes 1 kilometr.

Oficiální pokyny

Oficiální pokyny udávají délku jamky tak, že předpokládají, že zkušený golfista se dostane na green 2 rány pod PAR a na greenu pak zahraje 2 putty. Tak zahraje jamku na PAR. Podle toho je zvolené rozmezí délek jamky.

Obvyklé délky jamky podle PAR

Muži Ženy
PAR 3 do 230 m do 190 m
PAR 4 230 – 430 m 190 – 365 m
PAR 5 430 – 630 m 365 – 525 m
PAR 6 více než 630 m více než 525 m

Situace se může změnit, pokud je jamka například lomená. Pak se nedá zahrát první ranou na green i když je kratší než 230 m. Vždy tak záleží na terénu, členitosti a dalších parametrech hřiště i konkrétní jamky.

Průměrné délky českých hřišť

Pro porovnání jsme vybrali 5 náhodných českých hřišť a zprůměrovali jejich délky jamek podle PAR. Jedná se o Botanika – Unhošť, Hrádek – Nechanice, Osyčina – Vysoké Mýto, Srbsko – Kněžmost, Yard Resort – Předboj a ještě jsem přihodil Konopiště jako zástupce z těch známějších a delších hřišť. Hřiště byly vybrány losem.

Průměrné délky jamek českých hřišť podle PAR

Muži Ženy
PAR 3 132 m 109 m
PAR 4 273 m 240 m
PAR 5 437 m 397 m

Když porovnáme průměrné délky s oficiálními pokyny, zjistíme, že délky jamek na českých hřištích se pohybují spíše u dolní hodnoty doporučeného rozmezí.

Nejdelší a nejkratší český PAR 3

V našem náhodného výběru hřišť byl nejkratší třípar 76 metrů dlouhý pro muže i pro ženy. Nejdelší pak byl PAR 3 na Hrádku s 188 metry pro muže a 169 metry pro ženy. Na jednu ránu byste se tak měli dostat na green 188 metrů daleko. No, to už je celkem dost.

Závěr

V českých hřištích jsou velké rozdíly co se týká průměrných vzdáleností. Například Hrádek má třípary spíš pro ranaře, jiná hřiště nabízí mix dlouhých a krátkých jamek, a třeba na PAR 3 Zbraslav si potrénujete spíš technickou hru, protože délky jamek se pohybují od 35 do 80 metrů. Záleží tedy na vašich preferencích.

Scorecard hřišť můžete najít na stránkách ČGF, kde si můžete najít hřiště v okolí a prozkoumat délky a PAR jamek.

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *