Jak hrát Foursome: pravidla, strategie, tipy

Foursome (fórsom) je formát týmové golfové soutěže, ve které se tým skládá ze dvou hráčů, kteří se střídají v odehrávání míčku.

Systém hry

Hráč A odpálí drive, hráč B hraje druhou ránu, hráč A třetí ránu, hráč B čtvrtou ránu a takto se střídají až dokud míček nespadne do jamky. Zároveň se hráči střídají v odpalování z týčka.

Strategie hry

Zkuste si určit, které jamky jsou na hřišti nejtěžší a zvolte pořadí hráčů tak, aby lepší hráč odpaloval drive na co největším počtu z těchto těžkých jamek. Hráč který má drive na jamce číslo 1 bude mít drive na všech lichých jamkách.

Další pravidla

Foursome se může hrát na jamky i na rány. Také je možné využít systém Stableford. Trestné rány neovlivňují pořadí hráčů a dropování vždy provádí hráč, který bude hrát dropnutý míček.

Handicapy

Před hrou s handicapy určete handicap hřiště pro oba hráče v týmu hráče. Následně se handicapy vypočítávají takto:

Hra na jamky, 2 proti 2

Sečtěte handicapy obou hráčů v týmu. Pak odečtěte menší součet handicapů obou týmů od většího. Například pokud má tým A součet 14 a tým B 25, pak odečtěte 25-14 = 10. Tento výsledek pak vydělte dvěma (11/2 = 5.5) a zaokrouhlete na celé číslo (5.5 zaokrouhleno na 6). Lepší tým pak hraje s handicapem 0 a horší tým s výsledným handicapem 6.

Hra na jamky proti PAR a Bogey

Handicapy hráčů týmu se sečtou a vydělí dvěma.

Hra na rány

Handicapy hráčů týmu se sečtou a vydělí dvěma.

Scotch Foursome (Skotská čtyřka)

Variace hry Foursome, kdy drive hrají oba hráči a následně se vybere lepší míček. Druhou ránu lepším míčkem pak hraje hráč, jehož míček nebyl vybrán.

Handicapy se pak počítají jako součet 60% handicapu lepšího hráče a 40% lepšího hráče. Případně se může počítat jako 40% součtu handicapů obou hráčů.

Závěr

Foursome je hra pro 4 hráče, kteří se rozdělí do dvou týmů. Při Foursome velmi záleží na výkonosti obou hráčů, ideální je, pokud jsou na podobné úrovni. Ale je možné hrát i s vyrovnanými týmy, nebo handicapy.

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *