Co je golfový handicap

Golfový handicap je číselná hodnota vyjadřující schopnosti golfového hráče. Čím nižší handicap, tím lépe. Pro handicap se používá zkratka HCP.

Maximální hodnota je 54, minimální teoreticky neexistuje, prakticky je někde kolem -8, což je minimální hodnota handicapu nejlepších profesionálních golfistů.

Získání handicapu

Handicap hráč získává po složení zkoušky golfové způsobilosti, registraci do golfového klubu a uhrazení poplatku. Golfový klub hráče zaregistruje do ČGF (Česká golfová federace), která hráči přidělí handicap. Většinou je to maximální hodnota, tedy 54. Nižší handicap může hráč získat, ale stává se tak prakticky jen u hráčů, kteří už měli lepší handicap a z nějakého důvodu o něj přišli.

Handicap v rozmezí 54-37 je “klubový handicap” a hlavní výhodou je, že si ho hráč nemůže zhoršit (platí pro něj ochranná zóna). Po zlepšení handicapu na 36 a méně již může hráč svůj handicap i zhoršit.

Význam handicapu

Význam handicapu je velký. Můžete se s ním chlubit, porovnávat, machrovat a lechtat si osobní ego. Hlavně ale slouží k vyrovnání výkonnosti hráčů při soutěžích. Ať už jde jen o sázku, nebo turnaj, díky handicapu hrají všichni hráči proti svému “osobnímu paru” a díky tomu můžou mezi sebou soutěžit i nevyrovnaní hráči.

Jak to funguje

Zjednodušeně to funguje tak, že si hráči po skončení kola od celkového počtu ran odečtou svůj handicap a tím se vyrovnají rozdíly mezi nimi. Hráč s handicapem 54 si tedy odečte 54, hráč s handicapem 18 si tedy odečte 18. Díky tomu může hráč s vyšším handicapem zahrát na každé jamce o 2 rány více a budou na tom oba hráči stejně. Může se to zdát jako velká výhoda, ale v praxi to tak není. Hráč s vyšším handicapem hraje více ran a více ran může znamenat více chyb, ze kterých se pak bude muset zachraňovat, což ho bude stát další rány.

Počítání handicapu

Handicap se upravuje účastní na turnajích, zapsáním nesoutěžního výsledku a na konci každého roku. Cílem je získat co nejpřesnější hodnotu odpovídající aktuálnímu výkonu hráče.

Turnaje

Po každém oficiálním turnaji je vám zapsán výsledek a náležitě upraven handicap. To se děje automaticky a nemusíte pro to nic dělat.

Nesoutěžní výsledek

Na hřišti si také můžete nechat zapsat nesoutěžní výsledek. Ten musíte hrát na 18 jamek (neplatí pro klubový HCP) a musí vám ho potvrdit jiný hráč s HCP nižším než 36. Nesoutěžním výsledkem si nemohou upravovat HCP hráči s HCP nižším než 11,5.

Roční handicapová kontrola

Roční handicapová kontrola má za cíl upravit hráčů handicap tak, aby odpovídal jeho aktuálním výkonům. Pokud totiž hráč hraje málo turnajů, nemusí být snižování/zvyšování handicapu dostatečné a hráč by tak měl jiný handicap, než skutečně hraje. Například když hráč s HCP 18 hraje turnaje pod 10, HCP se mu sníží třeba jen na 12. Roční kontrola ale zjistí, že hrál turnaje s výsledkem průměrně 8, takže mu handicap upraví, aby lépe odpovídal jeho výsledkům – sníží ho na 8.

Hra s HCP

Počítání handicapu přizpůsobí PAR hřiště vaší výkonnosti. Díky tomu nehrajete stále v plusových číslech, ale pohybujete se okolo nuly, což je velmi příjemné a přehledné. Rychle vidíte, zda hrajete nad/pod PAR.

Handicap také slouží v mnoha výpočtech skóre jednotlivců i týmů. Jedním z nejpoužívanějších je systém Stableford, který se používá na mnoha turnajích.

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *