Začít s golfem za 5 tisíc? Jde to!

Myslíte si, že je golf drahý sport pro boháče? Dnes vás přesvědčím, že není. Začít s golfem je podobně cenově náročné jako začít s jinými sporty.

Co všechno potřebujete

Potřebujete pouze golfové hole a tzv. “Zelenou kartu”, která se oficiálně nazývá “Osvědčení pro hru na hřišti”.

Golfové hole

Pro začátek nemusíte mít hned plný bag holí. Plně postačí půlset, který obsahuje nejdůležitější hole. S takovým půlsetem se dá hrát klidně až do handicapu 24. Začátečnický půlset seženete již kolem 3500,- i s bagem.

Pro začátečníky bohatě postačí i použitý set, kterých je na bazarových serverech dost. Ať už se jedná o používané sety, nebo nevhodné dárky, dají se koupit pěkné sety již za 1000 Kč. Zkuste se podívat na aktuální nabídku na aukro.cz, nebo na bazoš.cz.

Dále budete potřebovat drobné doplňky a případně rukavičku. To vás vyjde do 500 Kč.

Zelená karta

Pro získání zelené karty musíte složit zkoušku z golfové etikety a golfové dovednosti. V podstatě si napíšete test z pravidel a pak si zahrajete na 9 jamkovém hřišti, které musíte zahrát na určitý počet ran. S troškou tréningu to jde skoro samo.

Trenér

Pro začátek si najděte trenéra. Hodina s trenérem stojí od 400 korun výše, podle lokality. Trenéra potřebujete hlavně na tréning odpalů, teorii se můžete naučit sami. Trenér vám ukáže jak na odpaly a pak vás hlídá a opravuje. Bez trenéra nemá cenu začínat, protože tak akorát něco rozbijete, nebo se zraníte. S trenérem strávíte podle toho jak vám to půjde 2 a více hodin. Trénovat můžete i bez trenéra, stačí aby vám ukázal základy a jednou za čas si s ním dáte půlhodinku, kdy vás zkontroluje a případně opraví a poradí. Za trenéra tedy zaplatíte kolem 1200 Kč.

Trénink

Trénuje se na trénovacích plochách, které má každé hřiště. Základem je odpaliště a jamkoviště, ve větších tréningových areálech bývá i prostor na příhry na jamkoviště. Vstup na trénovací plochy je zdarma, nebo podmíněn nákupem míčků na odpaliště. Cena je od 1 koruny za míček. Koupíte si tedy třeba 100 míčků a jdete odpalovat. Když je všechny odpálíte, jdete na příhry, nebo jamkoviště a zdokonalujete se v krátké hře. Tam můžete strávit klidně celý den zadarmo. Abyste odpaly trošku ovládali, je dobré odpálit si alespoň 1000 míčků. Za to zaplatíte kolem 1000 korun.

Nezapomínejte na krátkou hru, tedy příhry na jamkoviště a hru na jamkovišti. Dobrá krátká hra vám totiž nejednou zachrání skóre. Odpálit míček se naučíte brzy, ale přihrát si dobře k jamce, to je ta věda, na které golf stojí.

Zkouška

Při skládání zkoušky je potřeba zaplatit si vstup na hřiště a cenu za zkoušku. Dohromady to vychází od 2500 korun.

Když seženete více lidí, kteří chtějí začít s golfem, dá se dostat i na skupinové slevy. To už je na individuální nabídce a dohodě. Občas lze narazit i na “hurá akce” typu “chceme aby všichni byli golfisti”, kde je poplatek sražen na pár stovek, všechno vám půjčí a udělají z vás “osvědčeného golfistu” za méně než tisícovku.

Shrnutí

Golfový set ……………. 1000 Kč
Míčky a doplňky …..    500 Kč
Trenér …………………… 1200 Kč
Trénovací míčky ….. 1000 Kč
Zkouška ………………… 1200 Kč
Celkem ………………. 4900 Kč

Závěr

Začít s golfem vás může vyjít pod 5 tisíc. Nevýhodu mají lidé z větších měst, kde bývají golfové služby trošku dražší. Zde uvedené ceny jsou spíše na spodní hranici, které dostanete někde na menších hřištích, jsou ale reálné.

 

Fotografie: http://www.flickr.com/photos/wkulicki/4010582747/ [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

6 komentářů: „Začít s golfem za 5 tisíc? Jde to!

 • Pingback:Golf není drahý sport | Jamkoviště

 • 11.1.2017 (13:43)
  Permalink

  Musím dát autorovi za pravdu, pokud se na začátku, když nevíte, zda vás to bude bavit, nenecháte oslnit reklamou a radou někoho, do chce hned prodat, pak +/- 5 tis bude stačit (u mě to bylo tuším asi 7-8, ovšem vč. opravdu golfových bot). Pravdou je, že když tomu propadnete, s nostalgií vzpomínáte při nákupu dalších bot, nové wedge, další krabice míčů a u 6. nového golfového trička atd atd, že na začátku vám stačilo tak málo 🙂

  Reagovat
  • 11.1.2017 (13:57)
   Permalink

   Děkuji za komentář a přidání vlastní zkušenosti. Jak říkáte, je důležité nenechat se přesvědčit o potřebě drahého vybavení. U začátečníka totiž tvoří 90% úspěchu technika a 10% vybavení. Pro začátečníka je drahé vybavení dokonce nesmyslné, protože ještě ani neví, jaký bude jeho herní styl a jaké vybavení potřebuje, takže si může vybrat úplně špatně.

   Reagovat
 • 3.8.2018 (17:37)
  Permalink

  5000,- Kč včetně trenéra, karty, základního vybavení, oblečení atd. si úplně zcela nemyslím a spíše bych přidal pár tisícovek, ale platí to, že se hrát začít dá s rozumnou finanční částkou.

  Reagovat
  • 5.8.2018 (22:56)
   Permalink

   Samozřejmě je to takový základ, který se navyšuje s velikostí města, cenovými poměry daného hřiště a časem, ale já se třeba do toho limitu ve svých začátcích s přehledem vešel. Oblečení jsem do toho ani nepočítal protože jsem použil to, co už jsem měl ve skříni na běžné nošení.

   Reagovat
 • 27.5.2019 (2:50)
  Permalink

  pořád si říkám kudy z nudy nu tu mám inspiraci.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *