Fore, aneb jak správně varovat před letícím míčkem

Stane se to každému. Míček z týčka zamíří nesprávným směrem, nebo se stočí někam, kam nemá. V tu chvíli je načase varovat ostatní golfisty, že si mají dávat pozor. K tomu slouží jednoduché krátké slovo, které se snadno křičí a jde dobře slyšet.

Jak varovat před letícím míčkem

Základem je co nejvíce nahlas křičet “Fore”, výslovnost je “fór”. Původ tohoto výrazu není úplně jasný, ale všem golfistům na hřišti je jasný dostatečně. Je to mezinárodní výraz, takže nemusíte řešit v jakém jazyce lidi varovat. Problém může být u diváků nebo lidé na procházce nemusí tušit význam slova, proto není na škodu zakřičet i varování v místním jazyce. Jednoduché “pozor, míč” by mělo zabrat.

Pokud varujete někoho kdo na vás vidí, je dobré zároveň vztyčenou rukou ukazovat, že křičíte zrovna vy a na kterou stranu míč letí. Ukazujete tedy nahoru doprava/doleva. Pokud hrajete třeba turnaj, kde jsou diváci, je to takřka nutnost.

Kdy křičet

Vždy když míč jde jinam než by měl, nebo na lidi. Křičte i když nevidíte kam míček letí. A křičte i když nikoho nevidíte. Nikdy nevíte, jestli za kopcem, nebo za stromy zrovna někdo nestojí.

Trefení míčkem je celkem běžná věc a každý na hřišti musí počítat s tím, že nějaký zatoulaný míček může přiletět. Když ale dostane předčasné varování, může si krýt alespoň hlavu, kam je zásah nejméně příjemný, případně se skrčit a otočit.

Není to ostuda

Křičet fore není ostuda. Dělají to i profesionálové a rozhodně se za to člověk nemusí stydět. Naopak ostuda je někoho trefit a nesnažit se ho na to upozornit. Tam se může stát dokonce i to, že se vám to pak trefený golfista rozhodne vysvětlit ručně.

Rekapitulace

Křičte “fore (fór)” pokaždé když jde míč mimo hřiště, nebo když nevíte kam letí. Zároveň ukažte směr kterým letěl. A nestyďte se za to 😉 🙂

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *