Jak vybrat golfový vozík

Golfový vozík šetří, oproti nošení bagu na zádech, drahocennou energii, kterou můžete využít pro důležitější účely -> odpalování míčků. Pojďme se podívat na to, jak vybrat správný golfový vozík.

Pryč jsou časy, kdy golfový vozík byl záležitostí starších golfistů. Dnes není žádnou ostudou vozit hole na vozíku a šetřit tak drahocenné síly na odpalování ran. Golfové vozíky používá celá řada mladých golfistů a neexistuje argument, proč byste ho neměli používat také.

Profesionální golfisté

Proč nepoužívají vozíky profesionální golfisté, ale nosí jim ho caddy? Jednoduše proto, že to mají v pravidlech zakázané. Stejně jako krátké kalhoty. O smysluplnosti těchto nařízení se může diskutovat, ale tak je to dané. Při tréninku ale vozíky nebo buginy normálně využívají.

Typy golfových vozíků

Manuální

Manuální golfové vozíky jsou lehčí a levnější, než elektrické. Mají 2 nebo 3 kola, v ojedinělých případech i 4 kola.

2 kolové

Vozíky se 2 koly jsou určené k tahání. Jejich výhodou je nižší cena, jsou velmi skladné a díky své jednoduchosti i lehké.

Dvoukolový golfový vozík BagBoy M-350

3 kolové

Vozíky se 3 koly jsou určené k tlačení, což ocení především vaše záda. Jsou sice dražší, ale mají větší stabilitu a jelikož je máte před sebou, krásně vidíte na scorecard i hole a můžete za jízdy jednodušeji vymýšlet další ránu. 3 kolové vozíky disponují často brzdou, která vozík zajistí i na nerovném povrchu, aby vám někam neujel.

Tříkolový golfový vozík ClicGear 3.5+

4 kolové

Vozíky se 4 koly mají stejné vlastnosti jako 3 kolové, ale mají větší stabilitu. Jiný přínos nemají.

Elektrické

Ještě energeticky úspornější jsou elektrické vozíky. Ty není nutné tlačit, k pohybu využívají elektromotor. Vy pouze korigujete jejich směr a rychlost. Cena elektrických vozíků je vyšší než u manuálních, ale zvláště u dlouhých hřišť oceníte to, že nevyžadují prakticky žádnou vaši energii k pohybu, nezatěžují vaše záda a vy se tak můžete soustředit jen na hru.

Elektrický golfový vozík Motocaddy S1

Baterie

U elektrických vozíků jsou nejdůležitější baterie. Před nákupem si zkontrolujte, kolik zvládnou kol, jak rychle se dobíjí a jaká je životnost baterie. Ideální je, aby zvládly více než jednu 18. Na vozíku by měl být rozhodně ukazatel baterie, čas a aktuální zatížení. Jiné ukazatele jsou méně potřebné. Doba nabíjení baterie je mezi 2-10 hodinami.

Materiály

Hliník

Hliníkové vozíky jsou velmi lehké a díky tomu se s nimi po hřišti snadno pohybujete. Hliník je ale měkký materiál, takže se do něj jednoduše udělají škrábance. Což ale není nic, co by omezilo funkčnost vozíku.

Titan

Titan je relativně nový prvek používaný pro golfové vozíky. Titanové vozíky jsou pevné a zároveň lehké, což dělá z titanu ideální materiál pro vozíky. Nevýhodou je jeho vysoká cena.

Ocel

Ocel je nejtěžší, ale velmi pevná a odolná. Na dobrých kolečkách je i dobře ovladatelná, takže to není oproti jiným materiálům tak propastný rozdíl.

Váha golfového vozíku

Golfový vozík vám sice ulehčí od bagu, ale zároveň s ním musíte manévrovat na golfovém hřišti a manipulovat s ním při převozu. Staré olověné baterie jsou velmi těžké a je obtížné s nimi manipulovat. Vhodnější jsou lithium-iontové baterie, které jsou daleko lehčí a také se rychleji nabíjí.

Ovládání

Nejjednodušší elektrické vozíky mají nastavenou jednu rychlost a ovládáte pouze jestli pojede, nebo bude stát. Dražší vozíky už mají ovládání rychlosti, případně se mohou pohybovat úplně samy pomocí dálkového ovládání. Dobrým pomocníkem je i automatické brzdění z kopce, díky kterému vám vozík neujede.

Skládání

Všechny golfové vozíky se dají alespoň základním způsobem složit. Ty kvalitní pak můžete složit tak, že zabírají opravu malý prostor, případně se vejdou do tašky. K tomu můžou pomoci i odnímatelná kolečka.

Složení golfového vozíku

Držadlo

Vždy si zkontrolujte, zda je držadlo golfového vozíku ve správný výšce k vaší postavě. Některé vozíky jsou dokonce pro tento účel i nastavitelné. Vyhnete se tak bolesti zad a nepříjemnému ovládání vozíku.

Příslušenství

Golfové vozíky mají mnoho příslušenství. Základem je držák na deštník, který vás ochrání v případě deště. Pokud ho na vozíku nemáte, dá se dokoupit zvlášť. Určitě to doporučuji. Další příslušenství jsou různé držadla scorekarty, GPS zařízení, měřiče vzdálenosti, času a další vymoženosti. Bez těch se ale obejdete.

Závěr

Pokud chcete mít to nejdůležitější, kupte si elektrický vozík s lehkou baterií s výdrží alespoň na 2 hrací kola, držákem na deštník a adekvátně vysokým držadlem. Vše ostatní už jsou jen nadstavby.

Zajímavé golfové vozíky s aktuálními cenami

Zajímavé golfové vozíky

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *