Chipping na greenu

Občas je potřeba čipovat i na greenu. Je to ale vůbec podle pravidel? Pojďme se a to podívat.

Čipovat na greenu, není to nesmysl?

Není. Čipování na greenu není úplně běžnou záležitostí a ještě méně raději ji vidí greenkeeper na hřišti. Herní situace si ale občas takovou ránu žádá. Například když je terénní zlom tak velký, nebo je green tak zakřivený, že není možné dostat míček do jamky pomocí patování. Na některých hřištích je například uprostřed greenu písek, nebo vyšší tráva. Například na tomto videu hraje Phil Mickelson flop shot přes vysokou trávu na greenu.

Co na to pravidla?

Pravidla určují, že můžete hrát na jakémkoli povrchu v jakékoli situaci jakoukoli holí. To znamená, že můžete třeba odpalovat z týčka putterem a puttovat driverem. Je to důležité pro případ, že by se vám s putterem něco stalo. Pak používají hráči většinou wedge a míček trefují hranou.

Pozor ale na situaci, kdy míček leží na greenu jiné jamky, než právě hrajete. V takovém případě hrát nesmíte a musíte využít free drop mimo green, ne blíže k jamce. Tento drop se nepočítá jako rána. V opačném případě vám hrozí 2 trestné rány.

Puttování všemi holemi

U profesionálů můžeme vidět při puttování různé hole. Používají se například v situaci, kdy je míček na hraně greenu opřený o vyšší trávu (fringe) a kontakt míčku a putteru by nebyl dobrý. Pak se puttuje třeba úzkou hranou putteru, nebo například fairwayovým dřevem, jako Bubba Watson na tomto videu:

Tipy pro chipping na greenu

  1. Zvažte důležitost rány ve vztahu k poškození greenu. Když vám jde na turnaji o výsledek, není proč váhat. Pokud ale hrajete cvičné kolo, poškození greenu je zbytečné.
  2. Zvolte vhodnou hůl a ránu tak, abyste minimalizovali poškození greenu. Snažte se nevytvořit divot a když, tak jen minimální.
  3. Vyseknutou trávu vraťte na původní místo a co nejlépe upravte.

Špatně to udělal nějaký dobrodinec, který zanechal na greenu tento divot (na obrázku v porovnání s mojí botou č. 44). Tento divot je na greenu už asi měsíc a jen tak se nespraví. Proto vždy važte, zda je to opravdu nutné a vždy ho řádně opravte.

Divot na greenu

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *