Jak vybrat golfovou rukavici pro začátečníka

Výběr golfové rukavice je celkem jednoduchý, má ale pár pravidel, které si dneska ukážeme.

Aktualizováno: 12.7.2018

Pro začátek dejte pozor na to, na jakou ruku si rukavici kupujete. Neplatí totiž automaticky, že praváci na levou a naopak. Vždy záleží na jakou stranu hrajete. Existuje dost praváků, kteří hrají jako leváci a naopak. Já znám minimálně jednoho ze svého okolí.

Na jakou ruku patří rukavice?

Rukavice patří na tu ruku, která je při držení hole nahoře. Pro většinu praváků je to tedy levá ruka stejně jako na obrázku. Před výběrem si tedy alespoň jednou zkuste, na kterou stranu doopravdy hrajete.

Držení golfové hole a rukavice pro praváka
Golfová rukavice na ruce, která drží hůl výš

Syntetická, nebo pravá kůže

Pro začátečníka se rozhodně více vyplatí syntetická kůže, protože je levnější a v začátcích se kvůli nesprávnému držení hodně opotřebovává. Zvláště při trénování, kdy pálíte stále dokola a rukavice dostává dost zabrat. Rukavice je prostě spotřební zboží a zvlášť v začátcích ji budete občas muset vyměnit.

Výborné zkušenosti mám s rukavicí FootJoy GTX. Na nejnamáhanějších místech má zesílenou vrstvu, takže vydrží i drsnější trénink.

Golfová rukavice FootJoy GTX Extreme

Zde ji najdete i s aktuálními cenami:

BarvaRozdíl mezi syntetickou a pravou kůží je v pocitu. S pravou kůží máte lepší pocit při kontaktu s holí. Začátečníkovi to ale zpravidla bývá úplně jedno, protože rukavice mu slouží především jako ochrana ruky a moc jeho hru nevylepší.

Rukavice do deště

V dešti, nebo při nepříznivých podmínkách je lepší hrát s rukavicí k tomu uzpůsobenou. Bývají nepromokavé, teplejší a snadněji schnou. Skvělou rukavicí je FootJoy Rain Grip.

Výhodou také je, že si nezničíte svoji běžnou golfovou rukavici.

Velikost golfové rukavice

Určitě si rukavici vyzkoušejte osobně. Na asi každém golfovém hřišti rukavice prodávají. Rukavice musí padnout tak akorát. Rozhodně nesmí být větší, aby vám překážela při odpalu, ani menší, aby vás škrtila. S velikostí vám poradí tam, kde budete rukavici kupovat, ale sami poznáte, která vám padne nejlépe.

Golfová rukavice by měla být něco jako druhá kůže na vaší ruce. Dobrým vodítkem je také zapínání golfové rukavice. To by nemělo jít výrazně přes sebe. Pokud přečnívá o více než 50%, rukavice je vám rozhodně velká a měli byste zvolit menší.

Barva golfové rukavice

Standart je bílá barva. Tou nic nezkazíte. Nevýhodou je její rychlé zašpinění. Proto se začínají rozmáhat černé rukavice, na kterých nejde špína vidět. Pak jsou tu barevné rukavice, které nejsou tak rozšířené a používají je spíš hráči, kteří chtějí přitáhnout pozornost. Pro začátek bych rozhodně volil bílou, případně černou rukavici.

Proč si golfovou rukavici pořídit

Někomu vyhovuje hra bez rukavice, ale při tréninku, kdy stále dokola odpalujete míčky, mohou vznikat nepříjemné odřeniny a puchýře. Proti tomu golfová rukavice chrání a navíc zlepšuje přilnavost mezi rukou a gripem, takže hůl budete držet uvolněněji a ne tak křečovitě.

Golfové rukavice stojí od 200 výše, takže si ji zkuste a uvidíte, zda se vám s ní hraje lépe. Zas tak velká investice to není a pro většinu golfistů je rukavice nepostradatelnou součástí výbavy.

Kdy se golfová rukavice nosí

Golfová rukavice se nosí při všech odpalech holemi. Naproti tomu při patování se sundavá pro lepší citlivost při držení gripu. Ale je věcí každého, jak bude rukavici používat, pravidla toto neomezují.

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *