Jak vybrat golfové míčky pro začátečníka

Než se golfista naučí rozeznávat jednotlivé značky a druhy míčků, bude to nějaký čas trvat. Podíváme se tedy jak nakoupit míčky a zbytečně při tom neutrácet.

Když se na hřišti setkáte se svými prvními vodními překážkami, určitě v nich pár míčků utopíte. Stejně tak některé odpálíte někam, kde už je nenajdete. A jelikož míčky také něco stojí, podíváme se na možnosti, jak neutopit velké peníze.

Potřebuji nutně nový? A jakou značku?

Nové míčky stojí podle značky přibližně od 20 korun výše. Nejlepší značky stojí více než 100 korun za míček. Jak se tedy s cenou dostat níže? Řešením jsou použité golfové míčky. Pro začínajícího golfistu totiž není potřeba nových kvalitních míčků.

Hrané míčky jsou buď někde posbírané, nebo tzv. lakeballs, tedy míčky vylovené z vodních překážek. Ve vodních překážkách se nacházejí spíše levnější míčky začínajících golfistů, protože zkušený golfista s kvalitním míčkem odehraje klidně několik kol. Přesto se dají najít tříděné lakeballs top značek a kvality.

Nejlepší golfové značky jsou (abecedně) Bridgestone, Callaway, Nike, Srixon, TaylorMade, Titleist, Wilson. Koupí míčků od těchto firem rozhodně neprohloupíte, je ale zbytečné utrácet, když vlastnosti míčku ještě neumíte využít.

Pozor na neznámé značky

Pokud budete kupovat nové míčky, držte se ověřených značek. Levné míčky neznámých značek vám mohou přinést víc trable, než potěšení. Některé testy odhalily míčky, které po rozříznutí měly jádro mimo střed a při letu tedy nepřirozeně rotovaly a vibrovaly a výsledek byl nejistý. Pokud doma už takové míčky máte, zkuste je rozkutálet po zemi. Pokud budou všelijak zahýbat, nebo se kutálet nepřirozeně, rovnou je vyhoďte a už nikdy nekupujte. Případně to napište do komentářů, ať dáte varování ostatním.

Hrané míčky a lakeballs

Lakeballs lze například na Aukru koupit už od 3,5 Kč při počtu 100 ks. Kvalita se obvykle značí počtem A, nebo ABC:

Značení A

 • AAAA – nejkvalitnější míčky jako nové, můžou mít nějaký škrábanec
 • AAA – vhodné na hraní, může být viditelné používání
 • AA – viditelně používané, ale dá se s nimi hrát, nebo trénovat, mohou být zažloutlé
 • A – tréningové míčky, nic moc kvalita, ve vodě byly nejspíš dlouho a budou pravděpodobně zbarvené dohněda

Značení ABC

 • A – míčky jako nové s minimálními známkami ohranosti
 • B – nesou známky ohranosti, ale jsou pro hru vhodné
 • C – tréningové míčky, můžou být zažloutlé a odřené
Použité hrané míčky - lakeballs různé kvality
Lakeballs různé kvality

Jaké míčky tedy vybrat

Pro začínajícího golfistu jsou vhodné míčky AAAA-AA, nebo A-B. Míčky sice mohou být lehce nasáklé vodou, nebo mírně poškozené, začínajícím golfistům to ale nemusí vadit, protože pro ně kvalita míčku není příliš důležitá. Stejně jako u ostatního vybavení je to nejdůležitější v technice a provedení švihu. Ani to nejkvalitnější golfové vybavení z vás dobrého golfistu neudělá, pokud budete mít špatnou techniku.

Obrázek: kallerna (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Zajímavé nové míčky s aktuálními cenami

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

2 komentáře: „Jak vybrat golfové míčky pro začátečníka

 • 17.9.2017 (19:59)
  Permalink

  Dobrý den, můžete mi odpovědět na otázku, co znamenají čísla na golfových míčcích?
  Děkuji za odpověď

  Reagovat
  • 17.9.2017 (20:49)
   Permalink

   Dobrý den, čísla na golfových míčcích nemají žádný vliv na vlastnosti míčku. Jsou tam čistě jen z rozlišovacího důvodu. Čísla jsou nejčastěji od 1 do 4, ale viděl jsem už i číslo 8. Před každou hrou totiž oznamujete spoluhráčům, s jakým míčkem hrajete, například Titleist Pro V1 a dodáte číslo na míčku. Kdyby tedy všichni hráči hráli se stejnými míčky, rozliší si je na hřišti právě podle čísel 1 až 4. Z toho také plyne, že je důležité, aby dva hráči nehráli stejným míčkem se stejným číslem. V praxi se to řeší tak, že si míček označíte lihovým fixem vaší značkou a už neřešíte, co je to za míček, nebo jaké má číslo.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *