Jak vybrat fairwayové dřevo

Vybrat fervejové dřevo může být daleko těžší úkol, než se zdá. S rostoucím počtem loftů, shaftů a typů hlavy se zesložiťuje výběr ideálního kusu. Podívejme se tedy na to nejdůležitější.

Nejprve je důležité si říct, proč si vlastně fervejové dřevo kupujete. Chcete nahradit trojku dřevo? Chcete alternativu k driveru na odpalování z týčka? Nebo potřebujete hůl na odpalování z vyšší trávy (rough)?

Pro každý účel se hodí trošku jiné parametry hole a ty si teď vyjmenujeme.

Odpalování z týčka

Fervejová dřeva mají větší loft, než drivery, odpal s nimi je jednodušší a více přesný. Odpal může jít stejně daleko, ale hůl bude více odpouštět a snadněji trefíte fairway.

Odpalování z ferveje

Pokud chcete dřevo používat primárně pro odpalování z ferveje, musíte si říct, zda vám jde primárně o vzdálenost, nebo jestli chcete s fairwayovým dřevem trefovat greeny. Pokud chcete trefovat greeny, musíte mít v bagu více fairwayových dřev s různými lofty. Vyšší loft způsobí vyšší odpal a míček se snadněji zastaví na správném místě díky zpětné rotaci, menší rychlosti a pádu z vyšší výšky.

Často se fairwayová dřeva používají jako náhrady za železa 2, 3 a 4 a nahrazují se dřevama 3, 4 a 5. Díky větší hlavě pro vás bude snadnější dosáhnout větších vzdáleností. Náhrady jsou přibližně takovéto:

  • 4 dřevo = 2 železo
  • 5 dřevo = 3 železo
  • 7 dřevo = 4 železo
  • 9 dřevo = 5 železo

Vybírejte dřeva s nižší hlavou, díky které se vám bude lépe odpalovat z těžších pozic na fairwayi.

Golf ball resting near fairway wood
Fairwayové dřevo s nízkou hlavou

Fairwayové dřevo, nebo hybrid

Obojí. Většina hráčů má v bagu driver a alespoň jedno fairwayové dřevo s hybridem. Fairwayová dřeva mají větší hlavu, takže dávájí větší prostor pro odpouštění a odpálíte s nimi míček výše a s větší rotací. Hodí se tedy na fairway a odpaly z týčka. Oproti tomu hybridy mají díky menší hlavě výhodu v rafu, vysoké trávě a jiném náročném terénu.

Nastavitelnost

Lepší fairwayová dřeva se dají nastavovat. To je proto, že každému hráči vyhovují trochu jiné parametry hole. Základní nastavení jsou následující:

Loft

Loft holí může být nastavitelný až o 5°. Jde to díky speciálnímu zařízení s názvem hosel, které dokáže upravit loft a natočení hole. Existují hosely, které tyto parametry nastavují samostatně, některé ale nastavují oba zároveň, takže pozor na to, protože při změně loftu vám zároveň hůl bude pálit trochu do strany.

Hosel fairwayového dřeva Titleist 915
Hosel fairwayového dřeva Titleist 915

Natočení líce hole

Natočení líce hole pomáhá hráčům, kteří mají problém se směrem odpalu. Podle jednotlivce se může jednat buď o líznutí, nebo zaháčkování míčku. V těchto případech letí míček do strany a ještě má rotaci, takže v letu ještě více zatáčí a tím se odchyluje od požadovaného místa dopadu. Natočení hlavy to do jisté míry dokáže omezit.

Závaží

Nastavitelná závaží se u fairwayových dřev nevyskytují tolik, jako u driverů, ale lze se s nimi také setkat. Nastavují se při fittingu.

Materiál

Nejvíce se hlavy fairwayových dřev vyrábí z oceli. Ocel je pevná, jednoduchá na výrobu a ocelové hlavy hodně odpouští špatné rány. Některá dřeva se vyrábí i z titanu, nebo slitin. Jsou dražší a využívá se jich především při snižování těžiště tak, aby hůl více odpouštěla špatné rány.

Shafty

Fairwayová dřeva oproti hybridům a železům jsou určeny především pro dlouhé odpaly, takže mají delší shafty, které sice nejsou tak přesné, ale rychlost hlavy při odpalu je vyšší, takže jsou odpaly delší, míček má vyšší rychlost a rotaci. Vyrábí se především z grafitu pro co nejmenší váhu a v různých pružnostech.

Jak tedy fairwayové dřevo vybrat

Pokud ještě nejste profíci, zaměřte se především na loft a vyberte si buď nastavitelný loft, nebo si vemte dřeva s různým loftem. S dřevem se většině amatérů hraje lépe, než s železy 1-5, můžete tedy bez obav tato železa nahradit dřevem, nebo hybridem.

Zajímavá fairwayová dřeva s aktuálními cenami

Zajímavá fairwayová dřeva

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *