Jak vybrat golfová železa

Železa tvoří obvykle největší skupinu holí ve vašem golfovém bagu. Dobrý výběr želez tedy bude mít velký vliv na vaši hru. Je mnoho typů golfových želez, tak se pojďme podívat, které je pro vás ideální.

Typy želez

Kovaná železa

Kovaná železa se kovají do požadovaného tvaru na strojích.Ten je velmi podobný finálnímu tvaru. Toho se docílí dalším frézováním, broušením a leštěním. Výsledkem je jednodílná hlava železa se sníženým sweet spotem.

Litá železa

Litá železa se odlévají do forem, které dávají výrobcům širší možnosti tvarů hlavy. Odlitá železa jsou vhodné pro skládání z více materiálů a dávají prostor pro odlišné vyvážení hlavy hole. Litá železa jsou levnější na výrobu, takže jsou levnější i finální ceny.

Design želez

Blade (žiletky)

Jsou vyrobeny pro zkušenější hráče, mají úzký líc a horní polovinu hlavy a kompaktní úderovou plochu. Žiletky mají rozloženou váhu po celé hlavě, takže jejich sweet spot je uprostřed hlavy a je celkem malý. Rány jsou snadněji tvarovatelné a hůl poskytuje větší cit. Někdy se také označují jako muscleback.

Blade železo Titleist 714 MB
Blade železo Titleist 714 MB

Cavity back (s dutinami)

Cavity back železa mají v zadní části hlavy dutiny a výklenky a rozloží váhu více po obvodu. Díky tomu hole více odpouští. Tyto hole jsou určeny pro hráče s vyšším handicapem.

Cavity back železo Callaway Apex Pro
Cavity back železo Callaway Apex Pro

Sety želez

Železa jsou prodávána v setech a číslována od 1 do 9, včetně holí s označením wedge, kterých jsou 4 druhy: P, G, A, S. Nejznámější jsou P: pitching wedge a S: sand wedge. Železa 1-4 bývají k vidění méně, hraje se s nimi obtížněji a často jsou nahrazována fairwayovými dřevy, hybridy a driving železy.

Shafty

Ocelové shafty

Ocelové shafty jsou nejpoužívanější. Ocel je těžší a pevnější než grafit, je méně pružná a poskytuje vyšší přesnost. Je levnější a díky své pevnosti můžete mít stejnou pružnost na všech holích.

Grafitové shafty

Nejsou tak obvyklé, ale mají výhodu ve své lehkosti a pružnosti. Můžete díky tomu zvýšit rychlost švihu a dosahovat delší odpaly. Jsou dražší a využívají je především senioři, junioři a ženy.

Jak tedy vybrat

Vyberte si hole tak, abyste v bagu měly všechny hole rovnoměrně pokrývající vzdálenosti. Pokud koupíte železa 5-SW, pak se ujistěte, že máte v bagu hybridy, nebo fairwayová dřeva, která navazují na délku odpalu s 5 železem. To znamená nahradit 4 železo například 7 dřevem. Tabulku náhrad želez fairwayovými dřevy najdete v článku Jak vybrat fairwayové dřevo.

Fitting

Fitting holí už dnes nabízí skoro každý větší obchod s golfovým vybavením. Zde vám změří všechny důležité parametry a přizpůsobí výběr holí vaší postavě a schopnostem. Fitting zabere 30-60 minut a pokud si na základě něj koupíte hole, udělají vám ho zdarma.

Fitting využijte v případě, že už máte něco odehráno a nejste začátečníci. Měří se totiž rychlost švihu a další parametry, které se vám ze začátku rychle zlepšují a vybrané hole by vám za chvíli nemusely vyhovovat.

Zajímavá golfová železa s aktuálními cenami

Zajímavá golfová železa

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

bootstrap button">Souhlasím