Jak vybrat golfový driver

Nastal čas pro nákup nového driveru? Zjistěte, jak driver vybrat a který pro vás bude nejvhodnější.

Velikost hlavy hole

Velikost hlavy driveru je omezená objemem, který může být maximálně 460 cm3. Objem hlavy driverů se pohybuje mezi 440-460 cm3, přičemž menší objem je určen pro techničtější hráče, kteří chtějí pracovat s odpalem míčku. Naproti tomu větší hlava poskytuje větší jistotu dobrého úderu a více odpouští chyby.

Tvar hlavy se liší u každého výrobce a je pouze na výrobci, jak dobře objem dokáže využít.

Materiál driveru

Dávno jsou pryč časy, kdy byly hlavy driveru dřevěné. Z těch dob jim zůstal už jen název. Dnes se hole vyrábí z titanu, nebo kompozitů titanu s uhlíkem, wolframem a dalšími materiály pro vylepšení vlastností driveru.

Titan je používán pro svou pevnost a zároveň lehkost, díky němuž mohou být hlavy hole větší při zachování stejné hmotnosti. Takové hlavy mají větší sweet spot (místo pro ideální odpálení míčku).

Sweet spot golfové hole

Těžší materiály, jako třeba zmíněný wolfram, zase přispívají ke snížení kroucení a otáčení hlavy hole v okamžiku odpalu a driver pak více odpouští, když se trefíte mimo sweet spot.

Rotace a úhel při odpalu

Teoretický ideál je míček odpálený v úhlu 17° s rotací 1700 otáček za minutu. Praxe ale nikdy nebude dokonalá, takže se za ideální odpal považuje 10°-12° a rotace pod 3000 ot./min. S tím pak souvisí loft hole, což je náklon líce hole od svislé osy.

Loft hole

Loft hole je náklon líce hole (face) od svislé osy. Určuje úhel, pod kterým odpálíte míček. Typický úhel na sweet spotu driverů je 8-12 stupňů. Proč jen na sweetspotu? Líc driveru je zakulacená, takže úplně u země může mít loft pouze 7°, kdežto nahoře může mít loft 13°. Míček pak letí výš, nebo níž a má jinou rychlost rotace, podle místa úderu.

Loft golfové hole - driver

Váš ideální loft driveru se odvíjí od rychlosti vašeho švihu. Hráči s pomalejším švihem (méně než 150 km/h) volí větší loft (10° a více), který dostane míček více do vzduchu a udělí mu větší rotaci. Rotace míčku ve vzduchu vytváří vztlak podobně jako křídlo letadla a míček letí déle.

Lepší drivery mohou mít přizpůsobení loftu až o 5°, můžete si tedy nastavit ideální loft až podle vlastních zkušeností a nemusíte se tak bát, že vám loft nebude vyhovovat.

Pozor, nastavení loftu také ovlivní natočení hlavy hole, takže míčky budou létat horizontálně trochu jinam, než jste zvyklí. Existují i hole, u kterých lze nastavovat loft a natočení hlavy samostatně, je tedy ke zvážení, co je pro vás přijatelné.

Přizpůsobení loftu a těžiště u driveru Callaway Big Bertha:

Přizpůsobení loftu a těžiště u driveru Callaway Big Bertha

Těžiště hlavy

Těžiště položené níže a dále od líce způsobí větší rotaci a hole více odpouští. Posunutí těžiště dopředu zvyšuje rychlost, ale snižuje rotaci míčku a hůl je více náchylná na špatné odpaly.

Těžiště může být buď pevné, nebo u lepších driverů je nastavitelné pomocí různých závaží přidávaných, nebo posunovacích.

Pružnost shaftu

Pružnost shaftu (tyč hole) se dělí na ladies (L), senior (A), regular (R), stiff (S), extra stiff (XS) a další stiff (XXS, XXXS). S méně tuhými shafty odpálíte míček výše a bude mít tendenci létat do obou stran. Více tuhé shafty (stiff) odpalují míček níže a více doprava. Tuhost shaftu závisí na rychlosti švihu. Čím vyšší švihová rychlost, tím tužší shaft je pro vás vhodný.

Délka shaftu

Největší povolená délka shaftu je přibližně 122 cm. Většina shaftů je však dlouhá kolem 114 cm, protože s delším shaftem sice odpálíte míček rychleji, ale budete mít větší rozptyl.

Jak tedy driver vybrat

Není potřeba hned si kupovat driver se všemi technickými vymoženostmi, pokud vám ještě dělá problém pravidelně odpálit míček tak jak chcete. Určitě je dobré zaměřit se na loft, pružnost a velikost hlavy. Nastavováním polohy těžiště se můžete zabývat, až budete vědět, co přesně potřebujete.

Zajímavé golfové drivery s aktuálními cenami

Zajímavé golfové drivery

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *