Návody

Jak hrát Chapman: pravidla

Chapman je společenská hra dvojic. Jde o jednoduchý a zábavný formát hry, kdy je možné soutěžit s dalšími dvojicemi, nebo dvojice „proti hřišti“. Problémem není ani rozdílná výkonost hráčů.

Systém hry

  • Oba hráči odpálí drive.
  • Každý hráč hraje druhou ránu spoluhráčovým míčkem.
  • Před třetí ránou se vybere jeden z míčků a hráči se střídají v ranách až dokud míček nespadne do jamky.

Kdo hraje třetí ránu

Třetí ránu hraje ten, jehož míček nebyl po druhé ráně vybrán. Následně se hráči střídají až do jamky. Na další jamce pak odpalují znovu oba, prostřídají si míček a třetí ránu hraje ten, jehož míček nebyl vybrán na konkrétní jamce.

Příklad

Hráč A i B odpálí svůj drive. Druhou ránu pak hraje hráč A míčkem hráče B a naopak. Před třetí ranou se rozhodnou, čí míček leží lépe. Dejme tomu, že leží lépe míček, který hrál druhou ranou hráč B. Hráč A tedy sebere míček, který hrál druhou ranou a zároveň hraje třetí ránu. Čtvrtou ránu pak hraje hráč B, pátou hráč A a tak dále, dokud míček nespadne do jamky. Na další jamce pak začínají odznovu.

Pro představu je tu i názorné video v angličtině:

Chapman s handicapy

Pokud hrají hráči s podobnou výkonností, hraje se Chapman bez handicapů. Pokud jsou ale výkony hráčů nevyrovnané, lze hrát Chapman i s handicapy.

Vždy se začíná určením handicapu obou hráčů pro konkrétní hřiště. Z nich se následně počítají handicapy pro hru Chapman podle typu hry následovně:

Hra na jamky

Hráč s nižším handicapem získá 60% této hodnoty, partner s vyšším handicapem 40%. Následně hráč s nižším handicapem hraje s handicapem 0, hráč s vyšším handicapem hraje s rozdílem hodnot. Pokud tedy hráč A má hodnotu 5 a hráč B hodnotu 15, pak hraje hráč a s handicapem 0 a hráč B s handicapem 10 (15 – 5).

Hra na rány

Hráč s nižším handicapem získá 60% této hodnoty, partner s vyšším handicapem 40%. Součtem těchto hodnot získáte výsledný handicap týmu.

Závěr

Chapman je zajímavý typ hry pro sudý počet hráčů. Je to variace hry Foursome, kterou vylepšuje o to, že nezáleží až tak moc na výkonu horšího hráče, protože se po druhé ráně vybírá lepší míček.

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *