Jak správně patovat

Patování, nebo chcete-li puttování je nejdůležitější částí golfové hry. Patování tvoří přibližně polovinu ze všech úderů při hře. Navíc se zde hraje na centimetry a to vyžaduje hromadu tréningu. Nejlepší hráči golfu vyhrávají díky přesnému patování.

Proč trénovat patování

Skvělý dlouhý putt už zachránil nejeden PAR. Pokud jste si při patování jistí, nerozhodí vás ani předchozí nepovedené odpaly. Na jamkovišti musíte dostat míček do jamky nejvýše na 2 rány. Pouze na jamkovišti se rozhoduje o konečném skóre.

Jak tedy patovat

Při patování neexistuje univerzální návod, jak stát, jak držet hůl, jak trefit míček. Každý hráč je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Základem je postavit se tak, aby vám to bylo pohodlné a přirozené. Nic nezabije putt víc, než když hrajete z nepohodlného postavení.

Pokud máte dobrý směr, ale problémy s délkou, je pro vás vhodnější putter typu blade (úzká hlava). S udržením směru zase více pomáhá typ mallet. Pokud vám dělá problémy směr i vzdálenost, tak vemte první putter, který uvidíte.

Vždy si zkuste vedle míčku párkrát zkusit putt nanečisto. Zkusíte si tak rychlost patu a můžete jí případně ještě upravit. Vždy protáhněte ránu stejně daleko jako jste se napřáhli. Vyváženost je důležitá, abyste nezačali brzdit ráno moc brzy a nebyli moc krátcí.

Moc nad tím nepřemýšlejte. Přemíra soustředění je spíše na škodu. Prostě to zahrajte jak to cítíte. Pokud se zhorší vaše přesnost, zkuste patovat se zavřenýma očima a soustředit se jen na samotný pohyb a cit.

Jak vypadá úder při patu ve zpomaleném záběru:

Jak na dlouhé paty

U dlouhého patu není cílem trefit se do jamky, ale přihrát míček co nejblíže k jamce. Přestaňte se tedy soustředit na trefení díry, udělejte si kolem jamky pomyslný metrový kruh a snažte se všechny míčky zahrát do tohoto kruhu. Pokud se vám to povede, druhá rána půjde téměř jistě do jamky a máte PAR.

Někde jsem četl, že průměrný první putt je ze vzdálenosti kolem 8 metrů. Takže je jasné, jak moc důležité je umění dlouhých patů.

Co tedy říct závěrem

Trénujte, trénujte, trénujte. Uvidíte, že se vám to bohatě vyplatí hned na první jamce. Skvělé patování je cestou ke zlepšení svých výsledků.

 

Obrázek: Felix7634 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mérignies_golf_putting_green.gif

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *