Divot: ano nebo ne

Dělat divot, nebo ne? A se kterými holemi? A jak by měl správně vypadat? Pojďme si na tyto otázky odpovědět.

Divot rozhodně ano

Divoty byste měli dělat s každou holí kromě driveru a putteru. Tyto dvě hole se totiž jako jediné v bagu v okamžiku úderu pohybují směrem nahoru. Všechny ostatní hole, včetně dlouhých želez, hybridů a dřev, se v okamžiku úderu pohybují směrem dolů.

Dobře to jde vidět na následujícím videu. Hlava hole nejdříve odpálí míček a pak se teprve dotkne povrchu a táhne se po něm daleko za startovní pozici míčku.

Hlava hole jde stále dolů

V okamžiku úderu jde hlava hole (kromě driveru a putteru) stále směrem dolů, logicky tedy musí zasáhnout zem a udělat drn. Čím kratší hůl, tím bude divot větší a hlubší.

Mechanika odpalu

Nejdřív hlava hole udeří míč při pohybu dolů a následně se (v závislosti na bounce úhlu) zasekne do země a udělá drn. Tření mezi míčkem a hlavou hole způsobí zpětnou rotaci a stoupání v závislosti na loftu hole.

Rozhodně špatně je situace, kdy se hlava hole dotkne země výrazně před kontaktem se míčkem. Mezi míček a hůl se pak dostane zemina, tráva a další nežádoucí materiály, které způsobí menší rotaci i rychlost míčku. Navíc se rychlost hlavy hole o zem zmenší a rychlost odpalu tak bude o to menší.

Profesionálové

Profesionální golfisté dělají divoty i při hře z týčka. Dobře totiž ví, že se pak do míčku dobře trefí. Samozřejmě není potřeba dělat nějakou velkou díru, stačí jen aby hlava hole líznula zem. Hybridy a dřevy pak trávu spíše uhladíte.

Důležité je především to, že divot má začínat až za polohou míčku, ne před ní.

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *