Jak vybrat golfový putter

Putter je nejpoužívanější hůl v bagu a u těch nejlepších rozhoduje o výsledku právě hra s putterem. Podívejme se tedy na nejnovější technologie a na to, jak vám můžou při vašem puttování pomoci.

Typy putterů

Vyvážený do líce (face ballanced)

Puttery vyvážené do líce jsou puttery, které mají líc vzhůru, když je držíte na prstech ruky. To znamená, že těžiště hole leží přímo na ose shaftu. Tyto puttery mají menší tendenci se při nápřahu otevírat a zavírat při úderu, takže se doporučují pro hráče s přímým nápřahem při puttování.

Vyvážený do špičky (toe ballanced)

Puttery vyvážené do špičky se při držení na prstech otočí tak, že jejich špička směřuje k zemi. Těžistě tak leží mimo osu shaftu. Tyto hole se lépe otevírají a zavírají při nápřahu a úderu, doporučují se tedy pro hráče, kteří patují po kružnici.

Vyvážení putterů - face/toe ballanced
Vyvážení putterů – face/toe ballanced

Ne každý putter je striktně vyvážen, například ten na obrázku je ve skutečnosti vyvážen přibližně mezi.

Tvar hlavy

Blade

Blade (žiletka) je tradiční a nejstarší tvar hlavy putteru. Jsou jednoduché na výrobu a poskytují dostatek citu, který vložíte do rány. Blade puttery jsou vhodné na tvrdé a rychlé greeny, kde potřebujete mít co nejjemnější kontrolu nad míčkem. Blade puttery mají tendenci být face ballanced, jsou tedy vhodnější pro hráče, kteří hrají přímý úder.

Blade putter Nike Method Mod 90
Blade putter

Periferně vyvážené

Periferně vyvážené puttery poskytují stejně jako blade puttery cit pro úder, ale zároveň díky vyvážení do stran více odpouští při ráně mimo těžiště. Vytlačily tak z trhu klasické blade puttery, které jsou dnes málo k sehnání.

Periferně vyvážený putter Titleist Newport
Periferně vyvážený putter

Mallet

Zvětšováním hlavy hole výrobci dosahují toho, že hůl více odpouští a pomáhá golfistům puttovat lépe. Těžiště se posouvá níže a dále, takže se snižuje otáčení hlavy hole při úderu mimo střed hole. Mallety jsou většinou face ballanced a jsou určeny pro hráče puttující po přímce.

Mallet putter Nike Method Converge S1-12
Mallet putter

Líce putterů

Líc putteru může být celokovový, s vložkou, nebo drážkovaný. Každému vyhovuje něco jiného. Pokud se orientujete při puttování podle sluchu, bude pro vás lepší celokovový. To se dá zkusit tak, že si při puttování nasadíte špunty do uší, nebo sluchátka a zkusíte si párkrát zaputtovat. Pokud je to pro vás stejné, pak se tolik nespoléháte na sluch a můžete si vybírat z putterů s vložkou.

Kovová líc

S kovovou lící máte větší kontrolu nad míčkem a větší cit. Zároveň produkuje hlasitější zvuk při úderu, takže máte další cit, díky kterému se více sžijete se svou holí a budete mít větší kontrolu. Některé puttery mají líc drážkovaný, což zase lehce přidává cit pro pohyb hole i pro zvuk.

Kovová líc putteru Nike Verdana
Putter s kovovou lící

Líc s vložkou

U těchto putterů je na líci hole nahrazen kov lehkou nekovovou vložkou. Váha putteru tak může být rozložena více do stran, díky čemuž bude hůl více odpouštět nepřesné rány.

Nekovová vložka slouží k jemnějšímu pocitu při úderu. Některé vložky jsou udělány tak, aby produkovaly podobný zvuk, jako kov.

Líc putteru s nekovovou vložkou - Callaway Odyssey White Hot Pro 2
Líc putteru s nekovovou vložkou

Drážkovaná líc

Drážkovaná líc putteru Yes! Donna
Drážkovaná líc putteru

Při každém puttu míček klouže, smýká se, získává zpětnou rotaci a poskakuje předtím, než se začne kutálet po trávníku. To vše může zapříčinit jeho nechtěné chování. Drážkovaná líc způsobí dopřednou rotaci míčku, takže míček se rozjede plynuleji. Drážkování se provádí jak přímo do kovu, tak pomocí drážkovaných vložek. Na videu lze vidět, jak míček po úderu získává od drážkování dopřednou rotaci.

Shafty a hosely

Hosel se říká místu, kde je shaft napojený na hlavu putteru.

Shaft do paty

Tyto puttery mají spojení shaftu přímo s hlavou na patě hole co nejblíž k hráči.

Shaft do středu

Tyto puttery jsou napojeny ve středu délky hlavy. Výběr závisí na preferencích hráče. Žádný větší smysl tyto dva druhy nemají.

Ohnutý hosel

Tyto puttery mají ohnutý hosel tak, aby střed shaftu směřoval na líc hole a ruce hráče tak byly před míčkem v okamžiku úderu.

Typy shaftů a hoselu u putterů

Délka shaftu

Délka putteru se měří od spodku až na konec shaftu a musí být minimálně 46 centimetrů. Maximální délka není omezená.

Klasická délka (81-91 cm)

Nejrozšířenější délka putteru pomáhá dosáhnout kyvadlového nápřahu. Díky své délce je prodloužením vašich rukou. To umožňuje hráči dát míčku přesně takovou ránu, kterou potřebuje.

Belly putter (104-117 cm)

Belly putter máte vrškem opřený o břicho, což vytváří třetí bod kontaktu s vaším tělem a přináší větší stabilitu. Tyto puttery jsou však již zakázány, protože přináší výhodu oproti klasickým putterům.

Dlouhé puttery (122-132 cm)

Dlouhé puttery držíte jednou rukou při těle a druhou je uprostřed ovládáte. Tyto puttery jsou také již zakázány.

Gripy

Jako jediná hůl může mít putter ploché místo na gripu. Bývá umístěno směrem od vašeho těla tak, abyste mohli lépe uchytit hůl přesně. Tlustější grip zajistí, že vaše ruce a zápěstí nebude tolik ovlivňovat úder, což využívají golfisté pro zlepšení jejich puttování, jeho nevýhoda ale je, že se připravíte o cit a vibrace, které lépe přenáší užší grip.

Jak tedy putter vybrat

To záleží na vašich zkušenostech. Blade puttery poskytují větší cit, mallety zase drží více směr. Vyberte si tedy podle toho, s čím máte větší potíž. Líc putteru jak komu vyhovuje. Shaft centrovaný do těžiště téměř nenajdete, rozhodujte se tedy mezi shaftem do paty a ohnutým hoselem podle toho, co vám víc bude vyhovovat. Délku putteru máte určenou pravidly, která zakázala všechny kromě klasického a s gripem nic moc nevymýšlejte.

Zajímavé golfové puttery s aktuálními cenami

Zajímavé golfové puttery

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *