Jak hrát Scramble: pravidla, strategie, tipy

Scramble je jedním ze základních typů hry, kdy se hraje v týmech. Jeho velkou výhodou je, že až tak moc neklade důraz na výkon všech hráčů v týmu, dovoluje riskovat a částečně odpouští chyby.

Scramble (výslovnost Skrembl) se hraje obvykle vy čtyřčlenných týmech, ale dá se hrát i ve dvoučlenných týmech. Dokonce mimo turnaje můžete hrát třeba i ve dvou “proti hřišti”. Díky systému hry se příliš nehraje na handicapy. Hraje se na reálný počet ran + případné penalizace, tzv. brutto.

Systém hry

Všichni hráči v týmu odpálí míček z týčka. Poté co najdou své míčky a zhodnotí jejich pozice, vyberou jeden, který podle nich leží nejlépe. Pozice nejlepšího míčku se označí týčkem a ostatní míčky se seberou. Poté hrají všichni hráči v týmu ze stejné pozice, kterou předtím vybrali jako nejlepší. Dál se proces opakuje, dokud se míček kteréhokoli z hráčů nedostane do jamky.

Pro představu je tady názorné video v angličtině:

Umístění míčku

Sebrané míčky se umisťují do vzdálenosti maximálně 1 délky hole od označené pozice. Platí ale, že se nesmí umístit blíže k jamce, ani vylepšit pozici původního míčku. To znamená, že pokud je původní míček v rafu, pak i umístěný míček musí být v rafu. Pokud je původní míček v písku, pak musí i umístěný míček být v písku. Pozice míčku se nesmí vylepšit, ani kdyby ve vzdálenosti jedné hole byla fervej.

Stejně tak není možné umístit míček na green, pokud původní míček leží mimo green.

Pořadí hráčů

Pořadí hráčů záleží obvykle pouze na domluvě v týmu a není pevně dané. První hráč z týčka tak může hrát druhou ránu jako poslední, podle toho, jak se to zrovna hodí. Pro výběr pořadí existují různé strategie. Tady jsou některé z nich:

Drive a dlouhé rány

 • Nejslabší hráč hraje první, pak hrajou ranaři a nakonec konzistentní hráči. To umožní ranařům hrát dlouhé agresivní rány, aniž by museli být ve stresu z případné pokažené rány. Zkažené rány pak případně napraví konzistentní hráč, který jde jako poslední.
 • První hraje hráč, jehož rána byla vybrána jako nejlepší, aby využil dobrý pocit z předcházející rány.
 • Využívejte předností jednotlivých hráčů. Někdo dobře drajvuje, někdo je silný se železy, wedgemi a někdo dobře patuje. Na každou konkrétní ránu tedy půjde nejdříve nejslabší hráč a nakonec nejsilnější (vzhledem k typu rány).
 • Na dlouhých jamkách nechte nejdříve zahrát kratší hráče na jistotu na lay-up a pak můžou hrát ranaři dlouhé agresivní rány s jistotou, že už nemůžou nic zkazit.

Krátká hra a patování

 • Nikdy nevybírejte míček ležící v bunkeru jako nejlepší (pokud v bunkeru neleží všichni).
 • Míček ležící nejblíže jamce není vždy ten nejlepší. Zvažte i sklon greenu, nebezpečí a náročnost rány.
 • Při patování nenechávejte patovat nejslabšího hráče jako první. Zvolte někoho, kdo udělá dobrý putt a i v případě neúspěchu se můžete poučit a přečíst případné skryté breaky, rychlost a směr greenu.
 • Pokud už jeden míček leží blízko jamky ve vzdálenosti, kdy je další rána jen doťuknutí, musí hrát ostatní hráči agresivně a dát míčku šanci. Je zbytečné skončit před jamkou, když máte jistotu úspěchu při další ráně.

Různé typy Scramble

Scramble se může dále specifikovat, tady jsou některé nejzajímavější typy:

 • Bloodsome / Reverse Scramble – místo nejlepšího míčku se hraje s nejhorším. Moc se nehraje, protože trvá dlouho.
 • Bramble / Shamble – Scramble se hraje pouze při první ráně z týčka, další rány už si každý hráč hraje ze své pozice.
 • Florida Scramble – Hráč, jehož míček byl vybrán jako nejlepší, nehraje další ránu.
 • Las Vegas Scramble – Který míček se bude hrát určuje hod kostkou.
 • Miami Scramble – Hráč, jehož drive byl vybrán jako nejlepší, nehraje, dokud team nedosáhne greenu.
 • Powerball Scramble – Na některých jamkách určí tým hráče, který bude hrát z předních odpališť.
 • Texas Scramble – Team musí vybrat během kola alespoň 4 odpaly z týčka u každého hráče.

Závěr

Scramble je velmi zábavný typ hry, který se dá hrát už od 2 hráčů. Není diskriminační pro slabší hráče, protože každý může zahrát dobrý úder a pomoci tím týmu. Zároveň se můžou hráči vyřádit a riskovat při agresivních ranách, pokud už ví, že mají jeden z míčků v dobré pozici. Procvičíte si také taktiku a budete mít dobrý pocit z dobrých ran nezkažený od ran špatných.

Jaký typ scramble preferujete a hrajete? Máte nějaké další postřehy, tipy a zajímavosti? Neváhejte se o ně podělit v komentářích!

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *