Správné držení golfové hole

Správné držení golfové hole je kriticky důležité. Správné držení vám přinese více přirozenosti, kontroly a lepší odpaly.

Dokud jsem neopravil držení golfové hole, rány lítaly jak se jim chtělo. Bylo to kvůli špatnému držení. Hůl jsem nedržel dostatečně a snažil jsem se to dohánět křečovitostí. To ale přesnosti rozhodně neprospívalo.

Špatné držení

Ke špatnému držení mě nabádal i grip hole. Tam jsou vyznačena místa, kde by podle logiky měly být palce obou rukou. Obě jsou na středu hole a na jednom je i speciální grip.

Grip hole
Grip hole

Jedná se o ovál a křížek. V oválu je i jiná struktura gripu, takže vás to vyloženě nabádá tam dát palec.

Špatné držení golfové hole
Špatné držení golfové hole

 

Pak už je jen krůček k tomu dát palec na druhý  křížek a tadá, špatné držení hole je na světě.

Špatné držení golfové hole
Špatné držení golfové hole

Ano, dají se s tím dávat i dobré rány, ale přechod na správné držení byl obrovským přínosem, který zlepšil přesnost mých ran i pocit při odpalech.

Správné držení golfové hole

Pokud využiji vyznačených míst pro držení jako na obrázcích výše, pak držím hůl příliš vysoko a navíc grip málo obejmu. Nezamknu tak grip do rukou a hůl si bude dělat co chce. Tady jsou rady pro správné držení hole.

Hřbet dlaně nesmí přesahovat konec gripu

Hřbet dlaně musí být na gripu, nikdy nesmí přesahovat konec hole! Pokud přesahuje, nemáte nad holí takovou kontrolu. Profesionální hráči hrají klidně s o půl palce delšími holemi a drží je níže. Tím získávají větší kontrolu nad holí. Držte hůl tak, aby hřbet ruky byl před koncem gripu. Na mých holích mi pomáhá dvojitá čára.

Správné držení golfové hole
Dvojitá čára ukazuje, kde má být hřbet dlaně

Palec horní ruky není na prostředku gripu

Palec horní ruky je mimo střed tak, aby jste měli grip plně obemknutý dlaní i prsty. Časem si najdete pozici, která vám bude vyhovovat a rány budou létat rovně.

Palec horní ruky mimo střed gripu
Palec horní ruky mimo střed gripu

Dolní ruku obemkne palec i grip

Horní ruku přiložíte tak, aby vám přikryla palec horní ruky a zároveň obemknula celý grip. Palec je přirozeně a není na středu hole (pokud vám to tak nevyhovuje.

Přiložení dolní ruky
Přiložení dolní ruky

Spojení rukou

Spojení rukou je na preferencích hráče. Jestli preferujete overlapping, interlocking, nebo baseball, je úplně jedno. Vaši hru to neovlivní tak moc, abyste to poznali. Jde o to, jak vám to vyhovuje. Více o spojení rukou i s obrázky se dozvíte v článku od ČGF.

Závěr

Článek nemá být univerzálním návodem, na to existují jiné články, obrázky, nebo videa. Jde hlavně o odstranění nejzávažnější chyby a to slabé držení s palci na středu hole. V důsledku toho hůl nedržíte dostatečně pevně a rány pak ztrácejí na přesnosti i vzdálenosti. Pevné (ne silové a křečovité) držení je základem dobré rány.

Na celý návod jak správně držet hůl se můžete podívat v následujícím videu.

.

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *