5 tipů pro váš golfový švih

Neexistuje správný golfový švih. Každý golfista má svůj specifický švih, který mu vyhovuje. Pojďme se ale podívat na důležité tipy, které dodržují téměř všichni golfisté.

Pro lepší představu se dívejte na zpomalený švih Tigera Woodse. Na něm si budeme ukazovat důležité tipy.

1. Stále se dívejte na míček

Obličej a oči by měly stále směřovat na míček a to i v okamžiku odpalu a krátce po něm. Teprve až když míček odpálíte se můžete začít dívat, kam opravdu letěl. Předčasné zvedání hlavy rozhodí váš švih a vaše odpaly budou nepřesné. Podívejte se, jak dlouho Tiger kouká na místo, kde byl míček i když už je dávno pryč.

2. Hlídejte si tempo

Tempo švihu by pro všechny hole mělo být stejné. Hráči mají tendenci s driverem švihat rychleji, než s železy. To je ale špatně. Tempo vašeho švihu by mělo být co nejpodobnější. Rozdíly v rychlosti hlavy zajistí rozdílné délky hole. Při stejném tempu tak driver bude mít daleko vyšší rychlost hlavy hole, než železa.

Pokud se tempo liší podle holí, rozhodíte si časování a celý švih. Správné tempo najdete tak, že uděláte 3 cvičné švihy 5 železem bez míčku. Dělejte švihy kyvadlovým způsobem dopředu a zpět, při zachování dobré rovnováhy. Pak proveďte stejný švih s míčkem z týčka a zaměřte se na zopakování stejného tempa, jako při cvičném švihu. Provádějte toto cvičení se všemi holemi od wedge až po driver a přitom se snažte, aby vaše tempo bylo u všech holí stále stejné.

3. Držte hůl správně

Pokud vaše rány létají všude možně, jedním z důvodů může být i špatné držení hole. Stalo se to i mě. Držel jsem hůl moc otevřeně a rány mi létaly doprava. Když jsem začal držet hůl správně a dávat důraz na správné držení, mé rány jsem hodně narovnaly. Video je více než tisíc slov, takže tady je.

4. Veďte švih rovně

Většina začínajících golfistů má tendenci k takzvanému “slice”. Při tomto pohybu nejde hlava hole do míče rovně, takže míček dostane boční rotaci a letí do strany. U praváků doprava, u leváků doleva. Slice je způsoben 2 důvody:

  1. Hůl nejde k míčku po přímce, ale zvenku dovnitř. Míček pak neletí přímo, ale do strany.
  2. Hlava hole je při úderu mírně otevřená. Tento pohyb pak míček neodrazí přímo, ale mírně lízne. Míček pak dostane boční rotaci a neletí rovně.

Video více než tisíc slov, proto tady je (anglicky):

5. Nezapomínejte na rozcvičení

Rozcvičení je pro golfisty skoro sprosté slovo. Svaly ale potřebují rozhýbat a zahřát, aby správně fungovaly. Navíc je to prevence zranění. Stačí klidně krátké rozcvičení. Svaly se prokrví a klouby se připraví na pohyb. Jak se rozcvičuje česká reprezentantka Hanka Ryšková se můžete podívat na videu.

https://www.youtube.com/watch?v=8CSjZbWatCs

Doufám, že vám tyto tipy pomohou posunout vaši hru zase o trochu dále.

Mohlo by vás zajímat:

Líbí? Sdílejte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *